نزاع های سیاسی عامل نوسان قیمت دلار

نزاع های سیاسی عامل نوسان قیمت دلار

اندازه حباب سکه بزرگ شد /دلار بالای مرز حساس ایستاد

دبیر خبر(دبیر خبر)

1400/05/06 | 00:05

نظری ثبت نشده

نزاع های سیاسی عامل نوسان قیمت دلار

به گزارش "گلدنیوز "به نقل از اقتصاد نیوز قیمت دلار آمریکا عصر روز گذشته روی 25 هزار و 120 تومان قرار گرفت. عرضه نسبتا بالای دلار در بازار متشکل نتوانست در روز گذشته دلار را به کانال 24 هزار تومان بازگرداند. به اعتقاد تحلیل‌گران کند شدن روند احیای برجام و به تعویق افتادن مذاکرات یکی از دلایل افزایش نرخ دلار بود.

مرز 25 هزار و 200 تومان یک مرز حساس برای دلار محسوب می‌شد. تحلیل‌گران معتقد بودند عبور دلار از این مرز می‌تواند انتظارات افزایشی در بازار را تقویت کند.

قیمت دلار در شروع معاملات امروز 25 هزار و 240 تومان بود. دلار بالای مرز حساس 25 هزار و 200 تومان قرار گرفته بود. تحلیل‌گرن معتقد بودند با قرار گرفتن دلار در این سطوح قیمتی احتمالا بانک مرکزی عرضه دلار در بازار متشکل را در سطوح بالا نگه خواهد داشت تا مانع رشد بیشتر قیمت دلار شود.

قیمت دلار در پایان معاملات نیمه اول روز روی 25 هزار و 270 تومان قرار گرفت و جایگاه خود بالای مرز حساس را از دست نداد. باید دید عرضه دلار متشکل در آخرین روز کاری هفته در چه سطحی قرار خواهد گرفت، آیا بانک مرکزی خلاف انتظارات عمل کرده و عرضه را کاهش می‌دهد یا به تزریق دلار برای تعدیل روند افزایشی قیمت‌ها ادامه می‌دهد.

آیا نوسان قیمت دلار تحت تاثیر نزاع‌های سیاسی است؟

رئیس سابق بانک مرکزی معتقد است که در بخش هزینه‌های بودجه رشد بی‌سابقه‌ای وجود داشته است و در بخش منابع بودجه نمی‌توان بر صادرات نفت خام، میعانات و درآمدهای ارزی ناشی از آن‌ها، حداقل در 4 ماه ابتدایی، حتی با وجود گشایش در مذاکرات حساب باز کرد. در صورت صحت اظهارات عبدالناصر همتی باید انتظار رشد بیشتر قیمت دلار را داشت.

از طرف دیگر سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی می‌گوید که مذاکرات احیای برجام از اولویت‌های دولت جدید است و دولت رئیسی به اف ای تی اف نیاز دارد. اظهار نظرهایی از این دست این سناریو که نوسان این روزهای قیمت دلار ممکن است به واسطه نزاع‌های سیاسی اتفاق افتاده باشد برجسته می‌کند. طرفداران این تئوری معتقدند دولت کنونی قصد دارد در آخرین روزهای کار خود قیمت دلار را پایین نگاه دارد و این کار را از طریق تزریق دلار انجام خواهد داد، طرف دیگر ترجیح می‌دهد قیمت دلار در این مقطع رشد کند و با شروع به کار دولت جدید سیر نزولی قیمت دلار آغاز شود.

افزایش قیمت سکه امامی

قیمت سکه امامی عصر روز گذشته روی مرز 11 میلیون تومان متوقف شد. مرزهای حساس سکه در این مقطع 11 میلیون و 200 هزار تومان و 10 میلیون و 800 هزار تومان عنوان می‌شدند.

قیمت سکه در شروع معاملات امروز 11 میلیون و 120 هزار تومان بود. در ساعت 11 و 50 دقیقه صبح به وقت ایران قیمت طلای جهانی 1805 دلار بود، اما با فرکانس بالایی نوسان می‌کرد، نرخ دلار نیز در این مقطع 25 هزار و 260 تومان بود. با این حساب اندازه حباب سکه نزدیک به 3.6 درصد به دست می‌آمد که نسبتا بزرگ بود. به نظر می‌رسد وضعیت تقاضا سکه در این روزها قدری تغییر کرده است و از حالت پایدار خارج شده است، زیرا انتظارات افزایشی در بازار سکه رشد کرده و اندازه حباب سکه قدری بزرگ شده است. (سکه در پایان معاملات نیمه اول روز روی 11 میلیون و 100 هزار تومان قرار گرفت)

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار آمریکا که عصر روز گذشته روی 25 هزار و 120 تومان قرار داشت، در شروع معاملات امروز از مرز 25 هزار و 200 تومان عبور کرد. سکه امامی رشد کرد و بالای 11 میلیون و 100 هزار تومان قرار گرفت. همراه با رشد قیمت سکه اندازه حباب آن بزرگ شد.

انتهای پیام/

برچسب:

تحلیل بازار

قیمت دلار

نوسان بازار

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت