ردپای طالبان در افزایش قیمت دلار /واکنش سکه به رشد قیمت طلا

ردپای طالبان در افزایش قیمت دلار -واکنش سکه به رشد قیمت طلا

امیر کشانی(سردبیر)

1400/05/23 | 00:05

نظری ثبت نشده

ردپای طالبان در افزایش قیمت دلار -واکنش سکه به رشد قیمت طلا

به گزارش گلدنیوز به نقل از اقتصادنیوز، قیمت دلار در هفته گذشته به کانال 26 هزار تومان وارد شد و و بالای مرز حساس 26 هزار و 300 تومان پایدار ماند. قیمت دلار بازار آزاد که در آخرین ساعات معاملات روز چهارشنبه روی 26 هزار و 520 تومان قرار داشت، در شروع معاملات امروز 26 هزار و 370 تومان بود. 

دلار در ابتدای معاملات امروز قدری عقب‌گرد کرده بود، اما مرز 26 هزار و 300 تومان را از دست نداد. قیمت دلار در ادامه معاملات رشد کرد و در آخرین ساعات معاملات نیمه اول روز روی 26 هزار و 620 تومان قرار گرفت.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت دلار

مهم‌ترین متغیرهای تاثیرگذار بر دلار در این روزها را می‌توان در چند مورد خلاصه کرد. ناآرامی‌ها در افغانستان و پیشروی طالبان در این کشور به عنوان یک نیروی صعودی بر قیمت دلار عمل می‌کند.

از سوی دیگر بانک مرکزی از طریق عرضه دلار در بازار متشکل نوسانات نرخ دلار را تعدیل می‌کند. در روزهای پایانی هفته گذشته مقدار عرضه دلار به طور معناداری از سطح متوسط بالاتر بود و باید دید آیا بانک مرکزی در هفته جاری نیز این رویه را ادامه خواهد داد یا خیر.

عدم اطمینان نسبت به مذاکرات احیای برجام و سیاست‌های دولت جدید ایران در مورد روابط تجاری، کنترل نرخ ارز، تدابیر مربوط به کسری بودجه و تورم نیز روند قیمت دلار در میان‌مدت و بلند مدت را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

بازگشت طلای جهانی

قیمت طلای جهانی در روز جمعه دو هفته قبل یک شوک منفی خورد و تا اواسط هفته گذشته نتوانست به مدار صعود برگردد، در روز چهارشنبه قیمت طلا قدری خود را بالا کشید و در آخرین ساعات معاملات آن روز در حوالی 1750 دلار قرار گرفت.

قیمت طلا در روز جمعه نیز تغییرات مثبت را به ثبت رساند و در آخرین ساعات معاملات روز جمعه در نزدیکی 1780 دلار قرار گرفت.

واکنش سکه به رشد قیمت طلا

شوک منفی قیمت طلای جهانی باعث شده بود که سکه امامی تحت فشار قرار گیرد و اندازه حباب آن بزرگ شود. اندازه حباب سکه در مقاطعی از هفته گذشته در نزدیکی 7 درصد قرار گرفته بود.

قیمت سکه ظهر روز پنج‌شنبه در نزدیکی 11 میلیون و 600 هزار تومان قرار داشت. رشد طلا در روز جمعه باعث شد قیمت سکه هفته را با ثبت تغییراتی مثبت آغاز کند. قیمت سکه امامی در حوالی ساعت 11 صبح 11 میلیون و 720 هزار تومان بود. در این مقطع قیمت دلار 26 هزار و 430 تومان بود. 

اندازه حباب سکه با این حساب نزدیک به 6 درصد (5.81 درصد ) به دست می‌آید. با افزایش قیمت طلای جهانی اندازه حباب سکه به صورت معنادار کاهش نیافت، بلکه قیمت سکه بالا رفت. این امر ناشی از وجود انتظارات افزایشی در بازار سکه بود.

قیمت سکه در ادامه معاملات باز هم رشد کرد و تا 11 میلیون و 790 هزار تومان نیز بالا رفت. قیمت سکه در آخرین ساعات معاملات نیمه اول امروز روی 11 میلیون و 770 هزار تومان قرار گرفت.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار در شروع معاملات امروز قدری از نرخ عصر روز گذشته پایین‌تر بود. قیمت دلار بالای مرز حساس 26 هزار و 300 تومان نوسان داشت. 

قیمت دلار در طول معاملات نیمه اول امروز رشد کرد و بالای قیمت عصر روز چهارشنبه قرار گرفت. قیمت طلای جهانی در روز جمعه قدری بالا کشید. اثر افزایش قیمت طلا نه در کوچک شدن محسوس اندازه حباب سکه، بلکه در افزایش قیمت آن منعکس شد. این امر از وجود انتظارات افزایشی در بازار حکایت دارد.

برچسب:

حباب سکه

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت